אסטרטגיות טיפול בתזונה לסכרת 1 ו-2 - Karuna

אסטרטגיות טיפול בתזונה לסכרת 1 ו-2

קארונה ירון

סכרת נעורים קרויה סכרת 1 והיא מחלה בה הגוף תוקף את תאי בטא בלבלב, האחראים על ייצור אינסולין. התוצאה היא חוסר אינסולין בדם. סכרת מבוגרים קרויה סכרת 2 והיא מחלה בה האינסולין המצוי בדם בשפע אינו משפיע על תאי הגוף להפתח לסוכר. בשני המקרים המצב הוא הצטברות סוכר בדם.

בשני המקרים ההסבר למחלה הוא שילוב של תורשתיות עם נסיבות סביבתיות, אך בסוכרת 1 התורשתיות כבדת משקל: מחקרים שנעשו בתאומים זהים הראו כאשר לאחד מהתאומים היתה סכרת 1 הסבירות שגם השני יסבול מהמחלה הוא 90%. בסכרת 2 הנסיבות הסביבתיות הן כבדות משקל.

הנסיבות הסביבתיות שנמצאו קשורות להתפרצות סכרת 1 הן: הידבקות ויראלית, חשיפה לחלב פרה וחלבון גלוטן אצל תינוקות, צריכת שומן טראנס וסוכרים פשוטים, העדר פעילות גופנית.

הנסיבות הסביבתיות שנמצאו קשורות להתפרצות סכרת 2 הן: סטרס, העדר פעילות גופנית, צריכת שומן טראנס וסוכרים פשוטים, השמנת יתר ומחסורים של ויטמינים ומינרלים.

האינסולין הוא טיפול הכרחי במחלת סכרת 1 כי הגוף לא מייצר אותו בעצמו. ללא האינסולין יסבול החולה מהיפרגליקמיה, חמצת סוכרתית ופירוק רקמות שומן. על החולה להקפיד על זמני ההזרקה, הטכניקה הנכונה ושינוי אתרי ההזרקה של אינסולין. לצד הטיפול באינסולין חייב החולה לעסוק בפעילות גופנית יום יום. לחולה סכרת 1 אין הרבה ברירה אלא לחיות בתפריט טבעוני דל שומן:

  1. פחמימות מורכבות: לחם מלא, דגן מלא ופסטה מלאה עדיף שלא מחיטה מכיוון שהיא מהונדסת גנטית והנדסה גנטית נחקרת כמשפעלת נטיות תורשתיות. יש להגביל את הכמות של מנות הפחמימה בארוחה, לפי כמות האינסולין המוזרק.
  2. חלבונים: להצטמצמם למעט חלבונים צמחיים המצויים בקטניות ואגוזים. אצל חולי סכרת 1 יש ירידה בתפקוד הכלייתי וריבוי חלבונים מקשה עוד יותר על הכליות.
  3. שומנים: להצטמצם למעט שומנים בכבישה קרה מזיתים, אגוזים, טחינה ואבוקדו. לחולי בכרת 1 יש נטייה לפתח רמות שומנים גבוהות בדם ולחלות במחלות לב.
  4. סיבים תזונתיים: גם מנקים עודפי סוכר בצינור העיכול וגם מאזנים סוכר בדם. נמצאים בירקות וקליפת הפירות, קליפת הדגן המלא וקטניות. יש להרבות בסיבים תזונתיים.
  5. שתייה: ללא סוכר כלל: מים וחליטות צמחים

חולה סכרת 2 חייב גם הוא לעסוק בפעילות גופנית רוב ימות השבוע, אך הוא נהנה מהאפשרות להוריד את הסוכר בדם בזכות שינוי הנסיבות הסביבתיות. רופאים שמחים להוריד מינונים של תרופות לחולי סכרת 2 שהצליחו להוריד את הסוכר בדם בעזרת תפריטי תזונה מרפאים, ניקוי הגוף מרעלים ועיסוק בספורט.

חולי סכרת 2 יכולים לבחור בין שני תפריטים ( מנוגדים זה לזה אך מוכחים כל אחד בפני עצמו כיעילים להורדת סוכר בדם ) לפי נטיות הטעם והמוסר האישיים:

  1. תזונה טבעונית דלת שומן כפי שפורטה לחולי סכרת 1
  2. תזונה קטוגנית המבוססת על חלבון מן החי ומן הצומח, שפע ירקות טריים ומבושלים, שומן צמחי בכבישה קרה והמנעות מוחלטת מפחמימה. בתזונה זו יפיק הגוף אנרגיה מהחלבון ומהשומן ללא צורך בסוכר.

אני מזמינה אתכם אל תוכנית הריפוי מסכרת 2, תוכנית שתוגש לכם אונליין בזמנכם הפנוי בבית.