שיטת הזבנג ושיטת השאנטי - Karuna

שיטת הזבנג ושיטת השאנטי

לכולנו יש תקופות בחיים בהם אנחנו מאבדים את התלם. מעלים במשקל, מפסיקים לזוז ומורידים את החיוניות ואת המצב רוח. לפעמים זה בחגים ולפעמים בתקופות עבודה או לימודים מאומצים. לפעמים זה בעקבות שברון לב או דווקא מקושי להרגיש את רגשותינו.

פתאום אנחנו מתעוררים ורוצים לחזור אל הגוף הקליל, מצב הרוח המרומם, הערנות והכוחות שהיו לנו. מצאתי בתוכי ובקרב מטופליי, שיש שתי שיטות עיקריות לחזור לתלם: שיטת הזבאנג ושיטת השאנטי. אני באופן אישי מעדיפה את הזבנג אבל טיפוסים שנזרקים מקצה לקצה מעדיפים את שיטת השאנטי.

בשיטת הזבאנג אנחנו נכנסים לתוכנית ניקוי שחותכת אותנו מאכילה, מנקה את הפסולת שצברנו, ומשנה את גזרתנו במהירות. בדרך כלל המעבר החד עולה לנו במשבר קצר של עייפות וכאבי ראש וכשהמשבר עובר מיד מתחילים לקטוף את הפירות. עדיין אנחנו צריכים לחשוב איך נמשיך לאחר הזבנג, הרי לא נרצה להזניח את עצמנו שוב. איך אנחנו משתמשים בזבנג כמקפצה לשגרה בריאה?

בשיטת השאנטי אנחנו יודעים שאם נעשה משהוא קיצוני, נבלה שבועות רבים בתנועה מקצה אל קצה: מהסתגפות לנהנתנות, מסופר פוד לרעלים. אנחנו רוצים להיות טובים אל עצמנו ומחליטים לחזור אל התלם בהדרגה: בהתחלה נפסיק לאכול בלילה, אחר כך נתחיל לשתות שייק בבוקר, נלך לפעילות גופנית ונמשיך גם להוריד מזונות מזיקים מהתפריט אחד אחד. התוצאות יגיעו לאט אבל בטוח ויתכן שנבסס אורח חיים בריא לשנים רבות.

מהי השיטה שלכם? תרצו שאעזור לכם?